جلبکخوار طلائی (Gold Algae Eater)

جلبکخوار طلائی دارای رنگ طلائی بر روی بدن وخطی افقی درطرفین بدن می باشد.زیستگاه این ماهی شمال هند می باشد.معمولا” نگهداری این ماهی در آکواریوم به منظور کنترل رشد جلبک ها است. این ماهی در ایران با نام های کتفیش برنزی یا کت برنز شناخته می شود.

آکواریومی با حجم 150 لیتر،همراه با گیاهان و فضاهایی برای پنهان شدن آن و دمای 23 تا 26 درجه ی سانتی گراد شرایطی مناسب را برای این ماهی به وجود می آورد.این ماهی شرایط مختلف آب را تحمل می کند.اما باید شرایط آب ثابت باشد تا از وارد آمدن استرس به ماهی جلوگیری شود.در آکواریوم های کوچکتر این ماهی از قلمرو خود دفاع می کند.در زمانی که این ماهی با ماهی هایی همچون دیسکس، آنجل و انواع کتفیش ها نگهداری شود باید توجه داشت که قلمروطلبی آن ممکن است موجب آزار این ماهی ها شود و یا نزاع در آکواریوم رخ دهد. اما به طور معمول این نزاع مشکل ساز نخواهد بود.

تولید مثل این ماهی درون آکواریوم تا به حال موفقیت آمیز نبوده است.

غذای اصلی این ماهی در طبیعت جلبک می باشد. درون آکواریوم نظافتچی فوق العاده ای است که جلبک های بر روی شیشه و غذاهای مانده در انتهای آکواریوم را به خوبی تمیز می کند.

کت برنز به طور کلی با ماهی هایی همچون بارب، گورامی، آنجل، مولی و دم شمشیری سازگاری دارد. در اندازه کوچک نگهداری از کت برنز در کنار ماهیانی همچون گوپی نیز امکان پذیر است. همچنین سایز بزرگ این ماهی قابلیت زندگی در کنار ماهیان گوشتخوار نظیر سیچلاید های آفریقایی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *