سیچلاید دهان آتشی (Firemouth Cichlid)

سیچلاید دهان آتشی ماهی ای بسیار زیبا و صلح جو است که تنها در زمان جفتگیری اندکی قلمرو طلب می شود. این ماهی از دسته سیچلاید های آمریکایی محسوب می شود.

سیچلاید دهان آتشی به آکواریومی با حداقل حجم 120 لیتر دارای کف شنی نیاز دارد. این ماهی درون شن های کف آکواریوم حفره ایجاد می کند و به همین دلیل باید شن ها نرم باشند. گیاهان موجود در آکواریوم این ماهی باید گیاهان مقاومی باشند و در گلدان کاشته شده باشند تا ماهی نتواند به آن ها صدمه وارد کند. همچنین وجود تخته سنگ یا صخره های مرجانی در آکواریوم این ماهی الزامی است. زیرا سیچلاید دهان آتشی علاقه دارد که در میان سنگ ها پنهان شود. به علت خصلت صلح جو بودن، این ماهی انتخاب مناسبی برای آکواریوم های اجتماعی به حساب می آید. در صورتی که آکواریوم این ماهی کوچک باشد، ماهی در زمان جفتگیری اندکی پرخاشگر شده و ماهیان کوچک تر از خود را اذیت خواهد کرد. به همین دلیل لازم است که ماهی ها در اندازه های مشابه نگهداری شوند. دمای 21 تا 24 درجه ی سانتی گراد و پی هاش 7 برای سیچلاید دهان آتشی مناسب است.

ماهی ماده دارای رنگی کم رنگ تری نسبت به ماهی نر است و همچنین سر لوله ی تناسلی ماهی ماده گرد است. ماهی نر نیز دارای باله هایی نوک تیز و کشیده است که ماهی ماده فاقد این ویژگی است. والدین هر دو با هم از تخم ها و پس از آن از لارو ها مراقبت می کنند و والدین خوبی برای نوزادان خود محسوب می شوند. جفت ماهی قبل از تحمریزی یک تخته سنگ مسطح را انتخاب نموده و آن را به خوبی تمیز می کنند. سپس ماهی ماده در حدود 100 تا 500 عدد تخم بر روی تخته سنگ می ریزد. نوزادان پس از مدت اندکی از خروج از تخم باید با نوزاد میگوی آب شور تغذیه شوند. سیچلاید دهان آتشی به دفعات در یک سال تخمریزی می نماید.

سیچلاید دهان آتشی را می توان با غذاهای مختلفی از جمله غذاهای بسته بندی و فریز شده، کرم خونی و پلانکتون تغذیه نمود.

سیچلاید دهان آتشی با انواع لوچ ها، شارک و سیچلاید های آمریکای جنوبی سازگاری دارد.

مطالب مرتبط: سیکلید آمریکایی ، ماهی پروکسیموس ، ماهی گرین ترور ، انواع ماهی سورم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *