حلزون شاخ دار (Horned Nerite Snail)

نامگذاری حلزون خاردار به دلیل وجود اشکال خار مانند بر روی لاک حلزون است. این حلزون در ایران با نام حلزون شاخدار شناخته می شود. حلزون خاردار دارای لاکی محکم است که خارهای بر روی آن او را از حمله ی ماهی ها محفوظ می دارد. حلزون خاردار موجودی صلح جو است که از لاک خود تنها در مواقع خطر بهره می برد. دارای جثه ای کوچک است و حداکثر تا ۳ سانتی متر رشد می کند. این جثه ی کوچک به او امکان دسترسی به مکان هایی را می دهد که سایر جانداران آکواریوم امکان دسترسی به آن را ندارند. همچنین این اندازه ی کوچک به او امکان تمیز کردن گیاهان بدون صدمه زدن به آن ها را به او می دهد. این حلزون دارای رنگبندی سیاه، قهوه ای، زرد و قهوه ای مایل به زرد است.

زیستگاه حلزون خاردار رودخانه ها و دلتاهای کم عمق جنوب آسیا است. این حلزون نباید با ماهی های خشنی همچون سیچلایدها نگهداری شود. چرا که به یک وعده ی غذایی برای آن ها تبدیل می شود. دمای ۱۸ تا ۲۹ درجه ی سانتی گراد و پی هاش ۶٫۵ تا ۸ برای این نرم تن مناسب است.

حلزون خاردار به خوردن خزه های سبز و قهوه ای که بر روی شیشه ی آکواریوم، سنگ ها و برگ گیاهان رشد می کند علاقه ی زیادی نشان می دهد. در صورت کمبود خزه در آکواریوم می توان این حلزون را با قرص خزه و تکه های کوچک گیاهان تغذیه نمود. حلزون خاردار توانایی زنده ماندن در خارج از آب را دارد. به همین خاطر توصیه می شود که آکواریوم این نرم تن دارای درپوش باشد تا حلزون از آب خارج نشود. تخمریزی این حلزون در آکواریوم شایع نیست. زیرا این حلزون در آب های نیمه شور تخمریزی می نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *