گلدفیش شابونکن (Shubunkin)

گلدفیش شابونکن یا کالیکو از دسته ی گلدفیش های تک دم به حساب می آید. زیستگاه اصلی این ماهی کشور چین است. اما در طی سال های اخیر و با توجه به تکثیر گسترده، در سراسر جهان یافت می شود. تفاوت گلدفیش کالیکو با کپور ماهیان فقدان سبیلک در جلوی دهان این ماهی است. این ماهی دارای بدنی سفید- نارنجی- سیاه به همراه نقاط فراوان بر روی آن است.

آکواریومی با حداقل حجم 180 گالن به همراه کف شنی و گیاهان مقاوم برای این ماهی مناسب است. رشد گلدفیش شابونکن متناسب با محیط زندگی آن است. گلدفیش کالیکو علاقه ی زیادی به خوردن ریشه ی گیاهان از خود نشان می دهد. لذا برای جلوگیری از تخریب گیاهان لازم است که اطراف ریشه های آن ها را با اشیای سنگین مانند سنگ پوشاند. کالیکو ماهی مقاومی است. اما فیلتراسیون مناسب در رشد و سلامت ماهی تاثیر فراوانی دارد. دمای 2 تا 30 درجه ی سانتی گراد و پی هاش 6.8 تا 7.2 برای این ماهی مناسب است.

ماهی نر توسط لوله ی مقعر خود و همچنین نقطه های بر روی سر از ماهی ماده قابل تشخیص است. در هر بار تخمریزی تا 1000 عدد تخم تولید می شود که نوزادان پس از حدود 6 روز از تخم خارج می شوند. در صورتی که نوزادان با غذای خوب تغذیه شوند پس از 8 ماه رنگ پیدا می کنند.

غذاهای خشک با پروتیئن کمتر از 30درصد برای شابونکن مناسب است. گلدفیش کالیکو با ماهیان کوی و سایر گلدفیش ها سازگاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *