نگهداری صحیح از ماهی فلاورهورن (Flowerhorn Keeping)

فلاورهورن از دسته ماهیانی است که نگهداری از آن ها نیاز به مراقبت های خاص دارد. فلاورهورن ماهی مقاومی است و در صورت عدم وجود مراقبت های خاص نیز رشد کرده و به زندگی خود در آکواریوم ادامه خواهد داد. اما زیبایی و نشاط خود را از دست می دهد.

در نگهداری از ماهی فلاورهورن مواردی چون غذا، نور در آکواریوم، کیفیت آب آکواریوم و اندازه ی آکواریوم مورد اهمیت هستند. این عوامل در رشد هد ماهی و همچنین در رنگ ماهی تاثیر فراوانی می گذارند. البته لازم به ذکر است که رشد هد به استعداد ماهی نیز بستگی دارد و وجود این عوامل به تنهایی کافی نیست. در زیر به بررسی این عوامل می پردازیم.

غذا: رژیم غذایی ماهی فلاورهورن باید شامل غذاهای طبیعی و غذاهای شرکتی هر دو با هم باشد. از جمله غذاهای طبیعی که می توانند در رژیم غذایی این ماهی قرار بگیرند ماهی های ریز بسته بندی شده ی موجود در فروشگاه های عرضه ی ماهی می باشند. این ماهی ها با نام ماهی کیلکا موجود است. استفاده از ماهی کیلکا به صورت یک وعده در هر روز موجب افزایش سرعت رشد ماهی فلاورهورن می گردد. غذای طبیعی دیگری که برای رشد هد و همچنین رنگ ماهی مناسب است دل گوساله چرخ شده همراه با عصاره ی سیر و اسفناج است. استفاده از این غذا نباید به طور مداوم باشد. دل گوساله باید به عنوان یک وعده ی کمکی به مقدار خیلی کم و دو روز در هفته مورد استفاده قرار گیرد. استفاده ی بیش از حد از این غذا موجب ایجاد بیماری در معده و روده ی ماهی خواهد شد. میگوی خشک یکی از بهترین غذاهای شرکتی برای ماهی فلاورهورن است. میگوی خشک دارای پروتئین بالایی است که موجب رشد سریع هد فلاور می شود. از دیگر غذاهای شرکتی و بسته بندی شده می توان از غذاهایی چون تترا لوهان و هامپی هد نام برد. استفاده از غذاهای بسته بندی نیز باید به عنوان یک وعده در هر روز مورد توجه قرار گیرد.

ماهی فلاورهورن همواره علاقه ی زیادی به غذا نشان می دهد و باید به این نکته توجه داشت که هیچ گاه ماهی را تا حد بی میلی به غذا تغذیه نکنیم. بهتر است که غذادهی به این ماهی در وعده های متعدد در روز و به مقدار کم و همچنین متنوع در هر وعده انجام پذیرد. به طور مثال تغذیه ی ماهی در ۵ وعده در روز و استفاده از کیلکا، میگو و سایر غذاهای بسته بندی در وعده های مختلف توصیه می گردد.

نور در آکواریوم: استفاده از نور سفید و نور زرد با هم بر روی آکواریوم ماهی فلاورهورن بهترین گزینه است. نور سفید را می توان با مهتابی های خانگی یا مهتابی های مخصوص آکواریوم مهیا نمود. نور زرد را نیز با استفاده از لامپ های خانگی می توان فراهم کرد.

کیفیت آب آکواریوم: آب آکواریوم ماهی فلاور باید همواره شفاف و تمیز باشد. برای این منظور تعویض ۳۰ درصد از آب به طور هفتگی به وسیله ی سیفن کردن الزامی است. همچنین وجود یک فیلتر اینترنال قوی یا یک فیلتر اکسترنال در آکواریوم این ماهی توصیه می شود. دمای ۲۵ تا ۲۸ درجه ی سانتی گراد بهترین دما برای فلاورهورن است.

اندازه ی آکواریوم: آکواریومی با حداقل حجم ۱۲۰ لیتر (برای مثال ابعاد ۱۰۰*۴۰*۳۰ سانتی متر) مورد نیاز ماهی فلاور است. حجم کمتر از این حجم موجب جلوگیری از رشد صحیح و به موقع ماهی خواهد شد.

نوشته: سعید عالی پور

 

مطالب مرتبط: تاریخچه ی پیدایش ماهی فلاورهورن ، نژادهای مختلف فلاورهورن ، فلاورهورن گلدن مانکی ، ماهی پرت ، فلاورهورن زدزد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *