گورامی دم شانه ای (Combtail Gourami)

گورامی دم شانه ای با نام های دم شانه ای بهشتی، دم شانه ای سریلانکایی یا به طور ساده تر،دم شانه ای شناخته می شود.دارای رنگ ترکیبی زرد و نارنجی کمرنگ همراه با قرمزی نامحسوس بر روی فلس ها می باشد.دارای رنگ تیره بر روی دم وبر روی باله های پشتی می باشد. این ماهی جزء دسته ماهی های لابیرنت نیز می باشد.این بدین معنا است که این ماهی دارای دستگاه تنفس خاص و متفاوتی با سایر ماهی ها است.این ماهی ها دارای عضوی می باشند که به آن ها این امکان را می دهد تا مستقیما” از هوا تنفس کنند.این ویزگی به آن ها این اجازه را می دهد که در سطح آب شنا کنند.

آکواریومی با حجم 110 لیتر همراه با گیاهان انبوه، دمای بین 23 تا 5/27 درجه ی سانتی گراد و همراه با فضاهایی برای پنهان شدن ماهی بهترین محیط برای این ماهی می باشد.در زمان جفتگیری، این ماهی به آکواریوم بزرگتری نیاز دارد.زیرا در این دوره،ماهی پرخاشگر شده و به سایر ماهی ها آسیب می رساند.

تشخیص نر و ماده در این ماهی بسیار دشوار است.باله ی پشتی ماهی نر بلند تر و روشن تر می باشد.در زمان جفتگیری باید ارتفاع آب کاهش یابد و دمای آب افزایش یابد تا ماهی تحریک به تخمریزی شود.ماهی نر یک لانه ی حبابی در زیر برگ گیاهان درست می کند و تخم ها در آن قرار می گیرند.لاروها حدودا” 6 روز پس از خروج از تخم می توانند به تنهایی شنا کنند و در این زمان باید فورا”  آن ها را با نوزاد میگوی آب شور تغذیه نمود.همچنین از غذاهای خشک ریز نیز باید در تغذیه ی آن ها استفاده شود.

گورامی دم شانه ای جانوری همه چیزخوار است و بهتر است که در رژیم غذایی آن انواع غذاها از جمله جلبک دریایی، غذاهای منجمد، کرم خونی و میگوی آب شور قرار گیرد.

گورامی دم شانه ای با ماهی های مولی، دم شمشیری، گوپی، پلاتی، انواع تترا، رازبورا و انواع لوچ ها سازگاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *