دیسکس قرمز سلطنتی (Royal Red Discus)

دیسکس قرمز سلطنتی یکی از گونه های زیبای ماهی دیسکس به شمار می آید.خطوطی سیاه به طور افقی بر روی بدن این ماهی وجود دارد. باله های این ماهی دارای رنگ قرمز و آبی براق است. برجستگی و طراوت رنگ بر روی بدن دیسکس به سلامت ماهی و شرایط آکواریوم بستگی دارد. امروزه دیسکس به یکی از محبوب ترین ماهیان آکواریومی تبدیل شده است و برخی از گونه های این ماهی از زیستگاه اولیه ی خود، یعنی آمازون، به منطقه ی ریونگرو در آمریکای جنوبی منتقل شده اند.

دیسکس به نگهداری حرفه ای نیاز دارد. شرایط آب آکواریوم این ماهی و غذاهای مورد استفاده باید به بهترین نحو باشد. به جز در زمان تولید مثل، دیسکس ماهی ای صلح جو است. بهترین شرایط برای این ماهی آن است که در کنار دسته ای از سایر دیسکس ها نگهداری شود. دمای 26 تا 30 درجه ی سانتی گراد و پی هاش 6.1 تا 7.5 برای این ماهی مناسب است.

برای تکثیر این ماهی باید فضایی آرام بر آکواریوم حاکم باشد. برای این کار دسته ای از دیسکس های جوان را در یک آکواریوم قرار دهید و اجازه دهید که جفت مورد نظر یکدیگر را پیدا کنند. آب گرم، آرام و مقداری اسیدی برای تخمریزی لازم است. جفت مورد نظر قبل از تخمریزی، یک سطح صاف مانند یک برگ یا گوشه ای از شیشه ی آکواریوم را تمیز می کنند. جفت ماهی پس از تخمریزی، بر خلاف بسیاری از ماهیان تخم گذار دیگر، نباید از آکواریوم خارج شوند. زیرا لاروها از ماده ای مخاطی که از بدن والدین ترشح می شود تغذیه می کنند.

در رژیم غذایی دیسکس باید انواع غذاهای با ارزش مانند کرم خونی منجمد، غذاهای پروتئینی منجمد و غذاهای بسته بندی باکیفیت قرار بگیرد.

دیسکس با ماهی هایی همچون گوپی، پلاتی، مولی، دم شمشیری، انواع تترا، رازبورا، دانیو، بارب و گورامی سازگاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *