دماسنج آکواریوم ( Aquarium Thermometer )

دماسنج آکواریوم به عنوان یکی از مهمترین لوازم اولیه جهت راه اندازی یک آکواریوم است. عمده ماهیان زینتی نیاز به دمایی بالاتر از دمای محیط دارند که تنظیم دمای بخاری بدون وجود یک دماسنج امکان پذیر نخواهد بود.

دماسنج های آکواریومی انواع مختلفی دارند که دقت و عملکرد هر یک از آن ها مقدار ناچیزی با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی می توان دماسنج های آکواریومی را به سه دسته دیجیتالی، جیوه ای و برچسبی تقسیم بندی نمود. صرف نظر از مرغوبیت نوع کالا، دقت دماسنج های دیجیتالی بالاتر از سایر انواع دماسنج ها است. دماسنج های جیوه ای نیز با توجه به این که مستقیما درون آب قرار می گیرند، دقت بالاتری نسبت به دماسنج های برچسبی که بر روی قسمت خارجی شیشه آکواریوم نصب می شوند، دارند.

دماسنج های دیجیتالی دارای سنسوری هستند که این سنسور درون آب قرار گرفته و دمای آکواریوم بر روی صفحه نمایشگر دیجیتال خارج از آکواریوم قابل خواندن خواهد بود.

دماسنج دیجیتالی آکواریوم

دماسنج های جیوه ای بر روی قسمت های داخلی شیشه آکواریوم و درون آب نصب می شوند و عملکرد آن ها مانند دماسنج های جیوه ای معمولی می باشد. دمای آب بر روی خطوط مندرج قابل قرائت است.

دماسنج جیوه ای آکواریوم

دماسنج های برچسبی بر روی قسمت خارجی شیشه ی آکواریوم نصب می شوند. این دماسنج ها شکل های مختلفی به صورت گرد یا خط کشی و … دارند. عملکرد دماسنج برچسبی به این گونه است که عددی که دمای آب را نشان می دهد سبز رنگ خواهد شد. رنگ قهوه ای و رنگ آبی نشان دهنده مقداری پایین تر یا بالاتر بودن از عدد دماسنج می باشند. با توجه به بیرون بودن این دماسنج از آب، همواره دمای محیط بر روی آن تاثیر گذاشته و دمای نشان داده شده مقداری خطا دارد. میزان خطا در این دماسنج حداکثر تا دو درجه سانتی گراد خواهد بود.

دماسنج برچسبی آکواریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *