بیماری سفیدک – ایک (Ich)

این بیماری که یکی از بیماری ماهی های آکواریومی است، به صورت نمک خشک پاشیده روی بدن و باله های ماهی دیده می شود. عامل ایجاد آن انگلی به نام Ichthyophthirius multifiliis است.

این بیماری معمولا در اثر کاهش های ناگهانی دمای آب و یا وارد کردن ماهی ناقل بیماری به آکواریوم ایجاد شده و در صورت عدم رسیدگی به سرعت در میان سایر ماهیان آکواریوم گسترش می یابد.

بیماری به صورت لکه های سفید کوچکی به اندازه سر سنجاق ته گرد ظاهر می شود. ماهی آلوده شده تنبل و کم حرکت شده و باله های آن بسته می شوند. انگل از گلبول های قرمز خون ماهی تغذیه می کند. هرچه تعداد گلبول های قرمز ماهی کمتر شوند، مرگ آن زودتر فرا میرسد.

مداوای آن تاحدودی آسان است تا زمانی که انگل روی بددن ماهی قرار دارد از بین بردن آن غیرممکن است. وقتی درجه حرارت آب بالا میرود، انگل برای تولیدمثل ماهی را ترک می کند. در آن وقت به راحتی میتوان آن را از بین برد. دو روش مناسب برای از بین بردن آن ارائه می شود که یکی استفاده از دارو و دیگری بالابردن درجه حرارت آب است. در نظر داشته باشید که درمان باید در مراحل اولیه بیماری که لکه ها بسیار کم هستند و بر روی سطح بدن پخش نشده اند انجام گیرد. در غیر این صورت ماهی شما بسیار ضعیف شده و شانس درمان کاهش می یابد.

داروی مناسب برای از بین بردن این انگل هیدروکلروکینین است که بایستی به میزان 110 میلیگرم به ازاء هر 10 لیتر آب، هماره با 10 قاشق چایخوری نمک طعام ریخته و ماهی های آلوده در آن حمام داده شوند. مداوا باید تا جدا شدن انگل ها از روی بدن ماهی ادامه یابد.

روش دیگر، بالا بردن دمای آب آکواریوم و رساندن آن به 30 درجه سانتی گراد است. ماهی ها باید در این دما به مدت 10 روز نگهداری شوند. در طول این مدت کلیه انگل ها و نوزادهای آن ها از بین می روند. همچنین استفاده از محلول آنتی ایک درون آکواریوم در طول این دوره می تواند تا حدودی تاثیر گذار باشد. در مواردی ممکن است به هر دلیل، همه انگل ها از بین نروند. در این شرایط باید یک هفته بعد، مجدد حرارت آب به 30 درجه سانتی گراد افزایش و 10 روز بعد دوباره به حد معمول کاهش یابد. این روش بسیار ساده، کم هزینه و پربازده است.

بیماری ایک درمان سفیدک ماهی

لینک منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *