کت فیش لئوپارد (Leopard Catfish)

گربه ماهی لئوپارد بومی کلمبیا و ونزوئلا است و در آب های دریاچه ماراکایبو و ریونگرو زیست می کند. این ماهی با نام های گربه ماهی سگی (Perruno Catfish) و Reticulated Pimelodid نیز شناخته می شود. کت فیش پرونو (سگی) دارای بدنی کشیده به همراه باله های چنگال مانند است و دهانی پهن دارد. در قسمت های بالایی و پایینی دهان، سبیلک های وجود دارند که سبیلک های بالایی طول بیشتری نسبت به سبیلک های پایینی دارند. طول سبیلک های کناری بالایی در ماهی های بالغ تا ابتدای دم ماهی نیز خواهد رسید. رنگ بدن این ماهی قهوه ای شکلاتی تیره است. همچنین خطوط و نقش هایی با رنگ روشن تر بر روی بدن دیده می شود که مشابه خطوط بر روی بدن پلنگ هستند. نامگذاری این ماهی نیز از همین ویژگی نشات گرفته است.

کت فیش لئوپارد به طور میانگین تا 60 سانتی متر رشد می کند. به همین دلیل در آکواریوم های معمول خانگی تنها نگهداری از ماهی های جوان امکان پذیر  است و نگهداری از ماهی های بالغ نیاز به آکواریومی با حجم بسیار بالا دارد. در ایده آل ترین شرایط، آکواریومی با حداقل حجم 600 لیتر به همراه چند تکه تخته سنگ، تکه های فراوان چوب و پوشش گیاهی کم جهت نگهداری این ماهی مناسب است.  گربه ماهی لئوپارد در برابر تغییرات شرایط آب به نسبت حساس است و استفاده از فیلتراسیون قوی و سیفون منظم هفتگی برای آکواریوم این ماهی توصیه می شود. دمای 22 تا 27 درجه سانتی گراد و پی هاش 6.0 تا 7.2 برای این ماهی مناسب است. گربه ماهی لئوپارد تا بیست سال عمر می کند.

جنس نر بدنی کشیده تر نسبت به جنس ماده دارد که این ویژگی در دوره جفتگیری بیشتر قابل مشاهده است. تا به حال گزارشی مبنی بر تکثیر موفق این ماهی در آکواریوم های خانگی به ثبت نرسیده است.

کت فیش لئوپارد در طبیعت از ماهی ها، سخت پوستان، کرم ها و به طور کلی هر چیزی که اندازه دهان این ماهی باشد، تغذیه می کند. این ماهی می تواند پس از مصرف یک وعده غذایی بزرگ، برای مدت طولانی بدون غذا زنده بماند. جهت تغذیه این ماهی درون آکواریوم از پلیت های مخصوص کت فیش و ماهی های کوچک منجمد استفاده نمایید.

توصیه می شود که جهت نگهداری از این ماهی درون آکواریوم، به صورت انفرادی و یا با سایر هم نوعان خود نگهداری شود. اما در صورت نگهداری در کنار سایر ماهیان آکواریومی، در نظر داشته باشید که ماهی ها حتما هم اندازه کت فیش لئوپارد باشند و از آن کوچکتر نباشند. در غیر این صورت وعده ای غذایی برای این ماهی خواهند بود. ماهیانی همچون اسکار، پاکو و برخی از کت فیش های بزرگ، مناسب جهت نگهداری در کنار این ماهی هستند.

کت فیش لئوپارد از دسته ماهیان کمیاب در فروشگاه های ماهی و آکواریوم است و به ندرت در این فروشگاه ها عرضه می گردد.

کت فیش پرونو کت فیش لئوپارد

در خصوص کتفیش لئوپارد بیشتر بخوانید:

معرفی تکمیلی کتفیش لئوپارد (ترجمه از منابع دیگر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *