راه اندازی آکواریوم شریمپ

آماده سازی تانک مخصوص میگو ساده است و تمایل به نگهداری از هر گونه خاص میگو نیز تفاوت چندانی ایجاد نمی کند. به طور کلی اکثر کسانی که تمایل به راه اندازی تانک مخصوص میگو دارند، تصور می کنند که ابتدا باید تجربه ای در خصوص نگهداری از ماهیان آکواریومی داشته باشند. مسلما این تجربه بی تاثیر نخواهد بود اما الزامی نیز نیست. در این مطلب به مراحل راه اندازی آکواریوم مخصوص نگهداری میگو ( شریمپ ) پرداخته می شود و سعی شده است که مهمترین نکات در این خصوص ذکر شود.

اکثر میگو های تزئیتی دارای اندازه کوچکی هستند. به همین دلیل نگهداری از آن ها در آکواریوم ۲۰ لیتری نیز امکان پذیر است. اما جهت اطمینان، استفاده از آکواریومی با حجم ۴۰ لیتر توصیه می شود. چرا که آکواریوم با حجم آب بیشتر، ثبات بیشتری در حفظ پارامتر های آب دارد ( میگو حساسیت بیشتری نسبت به تغییرات شرایط آب در مقایسه با ماهیان آکواریومی دارد ).

shrimp

در ابتدا لوازم مورد نیاز جهت آماده سازی آکواریوم مخصوص میگو به شرح زیر اعلام می شود:

آکواریوم ۴۰ لیتری

بستر آکواریوم (استفاده از خاک بستر مخصوص گیاه توصیه می شود)

فیلتر و مواد مورد نیاز درون فیلتر ( استفاده از فیلتر هنگ آن جهت ایجاد جریان ملایم توصیه می شود)

بخاری اتومات

چیدمان آکواریوم شامل گیاهان مصنوعی و یا گیاهان طبیعی (استفاده از گیاه طبیعی توصیه می شود)

تور مخصوص آکواریوم و غذای مخصوص میگو

۱- استفاده از تجهیزات مناسب:

همان طور که گفته شد فیلتر باید به گونه ای باشد که جریان ملایمی برقرار کند و موجب بر هم زدن تعادل میگو نگردد. همچنین شیار های ورودی فیلتر باید ریز و کوچک باشد تا میگو از آن عبور نکند. استفاده از خاک بستر گیاه، هم موجب رشد بهتر گیاهان طبیعی می گردد و هم به علت دارا بودن رنگ تیره موجب نمایان شدن بهتر میگو ها درون آکواریوم خواهد شد. یک بخاری ۵۰ وات یا ۱۰۰ وات برای این آکواریوم کافی است.

۲- آکواریوم گیاهی یا آکواریوم بدون گیاه؟

مهمترین خاصیت استفاده از گیاه درون آکواریوم شریمپ، کاهش استرس این جاندار است. گیاه طبیعی علاوه بر ایجاد زیبایی موجب غنی سازی اکسیژن درون آب می گردد. استفاده از گیاه روتالا در کناره ها و قسمت پشتی آکواریوم و همچنین استفاده از خزه جاوا و یا انواع چمن در قسمت های جلویی، شرایطی ایده آل ایجاد خواهد کرد.

۳- بستر مناسب شریمپ:

در صورتی که از خاک بستر گیاه و گیاه طبیعی استفاده شود، قرار دادن تخته سنگ مسطح و یا چوب به صورت بیرون زده از بستر توصیه می شود. میگو ها معمولا فعالیت بر روی سطوح صاف را ترجیح می دهند و سطح چوب و تخته سنگ، این فضا را برای آن ها مهیا می کند.

در صورتی که از شن آکواریومی استفاده شود، باید قبل از قرار گیری در آکواریوم به خوبی شسته و ضد عفونی گردد. توصیه می شود که قسمت جلویی آکواریوم بدون شن باشد و شیشه کف خالی بماند. میگو ها فعالیت بیشتری در این منطقه خواهند داشت و بهتر است که غذا دهی نیز در این منطقه انجام گیرد.

۴- آب کردن آکواریوم:

ّبه آرامی توسط یک شلنگ نازک و یا سطل کوچک، آکواریوم را از آب پر کنید. برای این منظور بهتر است که از آبی که چند روز مانده و کلر آن از بین رفته باشد، استفاده شود (می توان از محلول ضد کلر نیز استفاده نمود). در صورتی که آکواریوم دیگری داشته باشید، بهتر است که نصف آکواریوم شریمپ را با آن آب پر نمایید.

پس از آبگیری آکواریوم در صورتی که لوازم اندازه گیری پی هاش داشته باشید، می توانید در صورتی که پی هاش بسیار بالا و یا بسیار پایین باشد، آن را تنظیم نمایید. پی هاش مناسب نگهداری میگو، پی هاش ختثی و یا اسیدی ملایم است. استفاده از چوب خشک مخصوص آکواریوم موجب ملایم شدن پی هاش می گردد. همچنین می توانید از برخی از ملزومات درون فیلتر مانند زغال اکتیو استفاده نمایید (در صورتی که گیاه طبیعی نداشته باشید).

۵- نور:

در صورتی که از گیاه طبیعی استفاده شود، لامپ ال ای دی مخصوص گیاه مورد نیاز است. امروزه لامپ های با نور سفید و صورتی جهت این منظور توصیه و عرضه می شوند. لامپ مخصوص گیاه در روز بین ۶ الی ۸ ساعت باید روشن باشد. زمان بیش از این مقدار موجب رشد جلبک بر روی شیشه و گیاهان شده و زمان کمتر از این مقدار نیز موجب از بین رفتن گیاهان می گردد.

در صورتی که گیاه طبیعی درون آکواریوم نباشد استفاده از هر لامپ معمولی با نور ملایم کفایت می کند.

۶- سیکل آکواریوم:

در صورتی که در زمان آبگیری، نصف تانک با آب یک آکواریوم قدیمی پر شده باشد، سیکل به طور نسبی در آکواریوم جدید طی شده است. در غیر این صورت بین ۲ الی ۸ هفته زمان لازم است تا سیکل طی گردد. در این دوره باید مقداری از آب آکواریوم به صورت هفتگی تعویض گردد تا نهایتا پارامتر های حیاتی آب به مقداری ثابت و بدون تغییر برسند. همچنین با طی شدن سیکل میزان نیترات و آمونیاک آب به نزدیک صفر پی پی ام خواهد رسید. بخاری آکواریوم شریمپ باید به گونه ای تنظیم گردد که دماسنج دمایی بین ۲۲٫۵ الی ۲۹ درجه سانتی گراد را نشان دهد.

۷- قرار دادن میگو (شریمپ) درون آکواریوم:

کیسه حاوی میگو ها را به مدت بیست دقیقه درون آکواریوم قرار دهید. سپس میگو ها را همراه با آب کیسه درون ظرفی مجزا خالی کنید. در این زمان هر بیست دقیقه یک لیوان از آب آکواریوم درون ظرف بریزید. این عمل را سه الی چهار مرتبه و با فاصله بیست دقیقه بین هر مرحله تکرار کنید تا دمای ظرف و دمای آکواریوم یکسان گردد. سپس میگو ها را به آرامی به درون تور هدایت کنید و آن ها را به درون آکواریوم منتقل نمایید.

 shrimp aquarium

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *