بیماری های لاک پشت گوش قرمز

در زیر به بررسی 10 بیماری شایع در لاک پشت های گوش قرمز، روش های شناسایی و درمان آن ها پرداخته شده است.

1 بیماری کوری

علائم بیماری:

چشم ھا متورم و پف کرده بوده و معمولاً بسته اند. در این حالت ممکن است ترشحات سفید رنگ نیز دیده شود.

علت احتمالی:
عفونت باکتریایی چشم اغلب از فیلتراسیون ناکافی آب نشأت می گیرد البته نباید از نا متعال بودن درجه حرارت آب نیز چشم پوشید. ورم گوش، کلر و جیره غذایی فقیر و ضعیف ھمگی می تواند باعث این حالت شوند. ھمچنین وجود این حالت در چشم می تواند نشانه کمبود ویتامین A ، .و عفونت ھای تنفسی باشد.
مھم ترین علت بیماری استفاده ازآب حاوی کلر است. در برخی گونه آب غلظت بالای کلر چنین واکنش ھایی را به دنبال دارد. گاھی اوقات در این شرایط، لاک پشت چشم را بسته، گاھی می مالد و سرش را تکان ناگھانی می دھد. این حالت معمولا چندین ساعت طول می کشد. اگر که این مشکل از کلر باشد ، باید از موارد ضدکلر استفاده کنید یا ٢۴ ساعت قبل، آب را در محل ظرفی نگه دارید تا کلر از بین برود.

درمان:

در مورد عفونت ھای باکتریایی استفاده از آنتی بیوتیک ھای موضعی چشم ھمچون پماد تتراسایکلین توصیه می گردد. ھمچنین لازم است تمامی فاکتور ھای آب محل زندگی لاک پشت تنظیم گردد.
اگر مشکل شما کمبود ویتامین A می باشد، داروی خانگی برای این حالت استفاده از مقدار کمی قطره ویتامین A یا روغن کبد ماھی بر روی پلک ھا خواھد بود. دادن گوشت لخم و یا غذای کامل آماده لاک پشت آب شیرین نیز گاھی می تواند سبب کمبود ویتامین A شده و آن نیز باعث التھاب چشمھا می شود.

2- بیماری زخم های دهان

علائم بیماری:

ضایعات پرز مانند در دھان که موجب افزایش مواد نکروتیک می گردد. این امر باعث امتناع از خوردن غذا توسط لاک پشت گشته، باعث لاغری و بیرون زدگی چشم ھا می گردد.

علت احتمالی:
عامل این عفونت ، باکتری ھای گرم منفی بوده و بسیار مسری است.

درمان:
این بیماری بسیار خطرناک بوده و نیاز به درمان فوری دارد. دھان باید بامحلول بتادین (Povidone – iodine ) چندین بار در روز شسته و ضدعفونی گردد تا بافت نکروتیک از بین برود. استفاده از آنتی بیوتیک ھای مؤثر بر روی باکتری ھای گرم منفی نیز توصیه شده است. در این بیماری لاک پشت مبتلا باید به سرعت از سایرین جدا گردد. این بیماری در صورت تشخیص به موقع به راحتی قابل درمان است.

3- بیماری ذات الریه

علائم بیماری:
حیوان بی حال و سست بوده، سر خود را به بالا و یا در یک حالت غیر عادی نگه می دارد ضعف مفرط در پاھا و ترشح از بینی و دھان به ھمراه خس خس نیز دیده می شود.

علت احتمالی:
عفونت ھای باکتریایی در دستگاه تنفسی (ذات اریه)

درمان:
اطلاع فوری به دامپزشک و تزریق آتی بیوتیک طبق دستورالعمل (خوراندن آنتی بیوتیک به علت طولانی و غیر قابل پیش بینی بودن میزان جذب از طریق روده کمتر توصیه می شود.)

4- بیماری نرم شدن عفونی لاک

علائم بیماری:
سطح محکم لاک و سطح شکمی نرم شده و گاھی با خونریزی ھمراه است و به سرعت منتشر می گردد. ممکن است در محل نرم شدگی بوی نا مطبوعی نیز استشمام گردد.

علت احتمالی:
عفونت ھای باکتریایی ناشی از اجرام گرم منفی

درمان:
منطقه آسیب دیده باید به طور مرتب با محلول بتادین شسته شود، تا بافت نکروزه حذف گردد. استفاده از آنتی بیوتیک ھای موضعی نیز توصیه شده است. این عفونت عاملی است ثانویه که بعد از بروز سوختگی ناشی از برخورد با بخاری و یا خراش ناشی از سنگ ھای تیز کف آکواریوم ایجاد می گردد.

5- بیماری مسمومیت خونی

علائم بیماری:
سستی و بی حالی ، ضعف و قرمز شدن سطح شکمی لاک

علت احتمالی:
مسمومیت خونی

درمان:
به علت درگیری کبد و پیشرفت سریع بیماری، تزریق آنتی بیوتیک و درمان حمایتی دقیق و فشرده توصیه می گردد. ھمچنین آزمایش خون نیز برای درمان بھتر بیماری مؤثر است.

6- بیماری کمبود کلسیم ( Soft Shell یا Metabolic Bone Disease )

علائم بیماری:

لاک نرم شده و ممکن است تغییر شکل یابد. در ادامه پاھای لاک پشت ضعیف شده و دچار مشکل تغذیه می گردد. در صورت ادامه نرم شدن لاک، ممکن است نقاط دارای رنگ سفید به وجود آید.

علت احتمالی:

کمبود کلسیم در جیره غذایی

کمبود کلسیم در خون سبب می شود که بدن کلسیم مورد نیاز خود را از اسکلت دریافت کند و این سبب سست شدن اسکلت و لاک می شود. اگر لاک پشت شما خیلی کوچک است، نرم بودن لاک می تواند طبیعی باشد، در غیر این صورت نرم بودن لاک یک بیماری تلقی شده و علت آن کمبود کلسیم و ویتامین D است. گوش قرمز ھای جوان با سرعت بالایی رشد کرده و نیاز زیادی به کلسیم دارند. ھمچنین گوش قرمز ھای ماده در ھنگام تخم گذاری (چون کلسیم در تشکیل پوسته تخم بسیار مھم است.)

درمان:
درمان شامل تزریق کلسیم به ھمراه اصلاح جیره غذایی (بھترین کار این است که کف دریا را به عنوان یک منبع خوب کلسیم از عطاری ھا تھیه کرده و پس از شستشو و البته جدا کردن قسمت سخت، آن را در اختیار لاک پشت بگذارید تا خودش به میل خود آن را بخورد و دچار این عارضه نگردد .توجه کنید که سبزیجاتی که اگزالیک اسید دارند، مثل اسفناج، جلوی جذب کلسیم را گرفته و ھرگز نباید به لاک پشت ھای گوش قرمز داده شود.
راه حل بعد برای درمان این بیماری نگھداری لاک پشت بیمار در زیر اشعه UV-B  می باشد.

7- بیماری زخم لاک پشت

علائم بیماری:
زخمھای تازه بر روی بدن

علت احتمالی:
مبارزه لاک پشت با سایر جانداران درون آکواریوم، خراش ھای حاصل از برخورد لاک پشت با سنگ ھای تیز و سایر اشیاء محل زندگی

درمان:

حذف عامل مسبب زخم از محیط و تمیز کردن محل زخم با استفاده از بتادین تا زمان بھبودی کامل و پیشگیری از عفونت ھای ثانویه باکتریایی و قارچی

8- بیماری آبسه گوش

علائم بیماری:

التهاب و تورم در کنار سر

علت احتمالی:
آبسه گوش به علت آلوده بودن آب محل زندگی

درمان:
برداشتن آبسه و تورم با تکنیک جراحی توسط دامپزشک و تحت بیھوشی عمومی با ایجاد یک برش در امتداد توده. لازم به ذکر است که لاکپشت پس از بھبودی باید چند روزی جدا از سایر حیوانات و در یک مکان پاکیزه نگھداری گردد.

9- بیماری عفونت های قارچی

علائم بیماری:

ایجاد لکه ھای سفید و خاکستری بر روی بدن

علت احتمالی:
آب آلوده و نامناسب و عدم استفاده از UVB

درمان:
در این بیماری استفاده از آکریفلاوین (Acrifelavan) که در اکثر فروشگاه ھای مخصوص حیوانات خانگی قابل دسترسی است توصیه شده است. برای از بین بردن عفونت ھای قارچی باید این دارو را طبق دستورالعمل به آب محل زندگی لاک پشت افزود. برس کشیدن محلول بتادین بر روی محل عارضه دو مرتبه در روز و به مدت دو ھفته نیز بسیاز مفید است. البته باید توجه داشت که پس از حمام با بتادین، لاک پشت باید به مدت  بیست دقیقه خارج از آب نگھداری شود. ھمچنین قرار دادن یک چراغ ھالوژن به عنوان منبع خوب گرما در قسمت خشکی و فراھم آوردن دمای حدود ٣٢ تا ٣۵ درجه، موجب آمدن لاک پشت ھا به منطقه خشک شده گشته و از به وجود آمدن عفونت ھای قارچی پیشگیری می کند.

10- بیماری چاقی

علائم بیماری:
کم تحرکی و تنبلی لاک پشت ھا

علت احتمالی:
اختلال عملکرد در کبد و سایر اندام ھای مرتبط

درمان:

ارتقاء کمی و کیفی جیره غذایی

بیماری لاک پشت

با توجه به موارد گفته شده می توان نتیجه گرفت که با ایجاد محیط مناسب و استفاده از تغذیه مناسب می توان از بیمار شدن لاک پشت گوش قرمز جلوگیری نمود.

بنابراین استفاده از غذای شامل کلسیم مانند کف دریا علاوه بر پلیت های مخصوص و همچنین استفاده از لامپ uvb و یا شبیه سازی آن توسط یک لامپ 100 و یک مهتابی آبی از الزامات اولیه جهت نگهداری این جاندار می باشد.

درمان چشم لاک پشت

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *