حلزون رامشورن (Ramshorn Snail)

حلزون رامشورن به عنوان یک نظافتچی آکواریوم، جاندار مفیدی برای آکواریوم محسوب می شود. این حلزون غذاهای مانده ته آکواریوم، تکه های مرده و جدا شده گیاهان، جلبک های سبز کننده شیشه و بستر آکواریوم و حتی مدفوع ماهی ها را جمع آوری کرده و می خورد. اما با توجه به سرعت تکثیر بالا، می تواند به عنوان یک آفت نیز شناخته شود. بدن این حلزون دارای رنگ قرمز است و لاک قهوه ای متمایل به قرمز یا زرد دارد. در بیشتر فروشگاه ها این رنگ از رامشورن عرضه می شود. اما جالب است بدانید که به صورت کمیاب، رنگ آبی و رنگ صورتی این حلزون نیز وجود دارد.

امکان نگهداری این حلزون در ظروف کوچک و همچنین تکثیر آن در این ظروف بسیار آسان و میسر است. آکواریومی با حداقل حجم 20 لیتر فضای مناسبی برای نگهداری و تکثیر این حلزون به حساب می آید. رامشورن توانایی خروج از آب را نداشته که به این علت استفاده از آکواریوم بدون درپوش نیز برای آن امکان پذیر است. همانطور که گفته شد این حلزون قابلیت وقف پذیری با شرایط مختلف را دارد. اما آکواریومی گیاهی همراه با تکه های سنگ و بخش های غار مانند، بهترین شرایط نگهداری برای این حلزون است.

اندازه حلزون رامشورن در سن بلوغ به سه سانتی متر می رسد. افزایش سن بیشتر موجب افزایش قطر لاک حلزون و افزایش ضخامت آن می گردد. طول عمر رامشورن در حدود یک سال است. دمای 21 تا 28 درجه سانتی گراد، پی هاش 7 الی 7.5 و سختی نسبتا بالا جهت بالا بردن مقاومت لاک، برای این جاندار مناسب است.

در آکواریوم گیاهی، نیازی به تغذیه با غذاهای مخصوص ماهی، برای این حلزون نیست و لاشه گیاهان و جلبک های درون آکواریوم جهت تغذیه کفایت می کنند. حلزون رامشورن بسیار فعال بوده و به طور شبانه روزی در جستجوی غذا است. در صورتی که یک حلزون منبعی از غذا را در آکواریوم شناسایی کند، مشاهده خواهید کرد که به سرعت آن نقطه مملو از سایر حلزون ها می شود. وجود مس در غذای مورد استفاده برای این حلزون، مشابه اکثر حلزون های آب شیرین کشنده است.

حلزون رامشورن موجودی تخم گذار است و تخم های آن به صورت توده ای بر روی شیشه آکواریوم، سنگ ها و برگ های پهن گیاهان قابل مشاهده است. جهت کنترل تخمریزی و تکثیر حلزون رامشورن، توصیه می شود که منابع غذایی آن را کاهش دهید. به عبارتی هر چه غذای بیشتری مصرف کند، مقدار بیشتری تخم و حلزون جدید تولید می کند.

حلزون رامشورن موجودی بسیار صلح جو است که در برابر ماهی های پرخاشگر بسیار آسیب پذیر است. نگهداری این حلزون در کنار میگوهای آب شیرین، حلزون شیپوری و برخی از ماهی های کوچک گیاهخوار نظیر گوپی و زبرا دانیو امکان پذیر است.

رامشورن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *