حلزون زبرا ( Zebra Nerite Snail )

حلزون زبرا یا حلزون گورخری از دسته حلزون های پرطرفدار آکواریوم های آب شیرین است. مشخصه بارز این حلزون رنگ گورخری سیاه و زرد لاک این حلزون است که از انتهای لاک و از یک نقطه مشخص به اطراف کشیده شده است. زیستگاه اصلی این حلزون قاره آفریقا ( کنیا، موزامبیک، سومالی، تانزانیا و آفریقای جنوبی ) می باشد. حلزون زبرا با نام حلزون جزر و مد نیز شناخته می شود. این نامگذاری به دلیل توانایی این حلزون در بیرون ماندن از آب برای مدت طولانی است. همچنین با توجه به این ویژگی، در آکواریوم های بدون درپوش ممکن است هر از چند گاهی آن ها را اطراف آکواریوم پیدا کنید.

اندازه این حلزون تا 3 سانتی متر می رسد و برای رسیدن به این اندازه حداقل یک سال زمان لازم است. اما در بیشتر فروشگاه ها در اندازه های کوچک تر عرضه می شود. دمای 21 تا 27 درجه سانتی گراد جهت نگهداری از این حلزون مناسب است. همچنین با توجه به مقاومت بالای دمایی این جاندار نسبت به کاهش دما، نگهداری آن در آکواریوم بدون بخاری نیز میسر است. پی هاش 7 تا 8 و سختی آب 6 الی 12 دی هاش برای این حلزون مناسب است. با توجه به این که سختی آب بیشتر، موجب مستحکم تر شدن لاک این حلزون می گردد، می توان در فیلتر آکواریوم این جاندار از سنگ های آهکی استفاده نمود. وجود جریان تند آب موجب سختی حرکت این حلزون می شود. به همین خاطر در آکواریوم این حلزون از فیلتر های بسیار قوی استفاده نکنید تا آب جریان ملایمی داشته باشد.

تکثیر حلزون زبرا در آکواریوم آب شیرین غیر ممکن است و تنها در آب نیمه شور می توان جمعیت این حلزون را افزایش داد. شوری آب مورد نیاز جهت تکثیر این حلزون باید در حدود 1.007 باشد. به همین دلیل تهیه یک انکسار سنج جهت اندازه گیری این پارامتر الزامی است. دمای آب جهت تکثیر باید تا 27 درجه افزایش یابد و همچنین لازم است که بستر کلسیمی ( مانند تکه های زغال خورد شده) به عنوان بستر کف آکواریوم تکثیر، مورد استفاده قرار گیرند. جهت تکثیر این حلزون، جفت نر و ماده لازم است که تهیه یک گروه حداقل 5 عددی شانس نر و ماده بودن را بیشتر می کند. تخمریزی بر روی بستر کلسیمی انجام می شود. لاروها در ابتدای تولد فاقد لاک هستند.

حلزون زبرا جلبک های روی برگ گیاهان، بستر آکواریوم و شیشه آکواریوم را به عنوان غذا مصرف می کند. به همین علت تا حدودی جهت نظافت آکواریوم مورد استفاده است. جهت نظافت مناسب آکواریوم به ازای هر 4 لیتر از حجم آکواریوم، یک عدد از این حلزون در آکواریوم قرار دهید. در آکواریومی که رشد جلبک مناسب باشد، تغذیه جانبی برای این حلزون نیاز نیست. در غیر این صورت باید با غذاهای مخصوص سایر ماهی ها تغذیه گردد. توجه داشته باشید که مس به عنوان سم برای این جاندار عمل می کند. به همین خاطر از تغذیه این حلزون با غذاهای حاوی این عنصر پرهیز نمایید.

حلزون زبرا را می توان با میگوی آب شیرین، سایر حلزون های آب شیرین مانند حلزون توت فرنگی یا حلزون شاخدار، انواع ماهیان کوچک گیاهخوار مانند گوپی، پلاتی، دم شمشیری، زبرا دانیو، تترا نئون و … نگهداری نمود.

حلزون-زبرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *