حلزون کیلر ( Assassin Snail )

حلزون کیلر با نام لاتین Clea helena شناخته می شود. در برخی مناطق این حلزون را حلزون زنبوری نیز می نامند. زیستگاه این جاندار، آسیای جنوبی است. حلزون کیلر یکی از مفید ترین جانداران آکواریومی برای آکواریوم های گیاهی است. چرا که علاوه بر از بین بردن حلزون های آفت و  لاشه های ماهی های مرده، هیچ گونه صدمه ای به گیاهان وارد نمی کند. کیلر به سمت حلزون های آفت حمله کرده و از آن ها تغذیه می کند. حلزون کیلر به این علت به نام حلزون قاتل معروف شده است.

آکواریومی با حداقل حجم 20 لیتر، دمای 24 تا 27 درجه سانتی گراد و پی هاش 7.5 تا 8 مناسب ترین حالت برای این جاندار است. حلزون قاتل تا 2 سانتیمتر رشد می کند و موجودی همه چیز خوار است.

حلزون کیلر در اکثر موارد، خود را در زیر بستر کف آکواریوم مخفی می کند و در زمان هایی جهت تغذیه از بستر خارج می شود. این جاندار دارای جنسیت نر و ماده است. اما تشخیص جنسیت تقریبا غیر ممکن است.

کیلر خود را تا نزدیکی طعمه می رساند و منتظر طعمه می ماند. به همین جهت در آکواریوم های کوچک تر، اثر بخشی قوی تری دارد. با توجه به این نکته که حلزون کیلر تقریبا هر موجودی را که توانایی خوردنش را داشته باشد، از بین می برد، نگهداری سایر گونه های حلزون مانند حلزون توت فرنگی و یا حلزون زبرا در کنار آن توصیه نمی شود. تخم ماهی ها و تخم میگو نیز از دیگر علاقه مندی های این جاندار جهت تغذیه محسوب می شود. به همین جهت نگهداری این حلزون در آکواریوم های مخصوص تکثیر نیز توصیه نمی شود.

تکثیر حلزون کیلر حد وسطی میان حلزون سیب و حلزون زبرا است. نه بسیار ساده و نه بسیار دشوار. در آکواریوم کوچکی که تعداد حداقل 4 عدد بالغ از این حلزون وجود داشته باشد و شرایط تغذیه نیز مناسب باشد، پس از مدتی حلزون های بسیار کوچک تازه متولد شده، مشاهده خواهند شد. همان طور که گفته شد این حلزون دارای جنسیت نر و ماده است (مانند اکثر حلزون ها، هرمافرودیت نیست) و جهت تکثیر باید از هر دو جنس در آکواریوم موجود باشد. هر چه تعداد حلزون های بالغ بیشتر باشد، شانس تخم ریزی نیز بیشتر است. قبل از انجام جفتگیری، یکی از حلزون ها در حدود 12 ساعت حلزون دیگر را تعقیب می کند و پس از این زمان مشاهده می کنید که حلزون ها به یکدیگر چسبیده اند. تخم های بسیار ریزی توسط حلزون ماده تولید می شوند که مشاهده آن ها با چشم بسیار دشوار است. نوزادان حلزون پس از 20 الی 30 روز از تخم خارج می شوند. در این زمان نوزادان به زیر بستر آکواریوم فرو می روند و زمانی که مقداری بزرگتر شوند ( پس از گذشت تقریبا 6 ماه ) به سطح بستر خواهند آمد.

نگهداری این حلزون در کنار اکثر ماهی های گیاهخوار همچون گوپی، پلاتی، دم شمشیری، انواع تترا و زبرا دانیو امکان پذیر است.

حلزون قاتل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *