تترا سیلور تیپ ( Silver Tip Tetra )

زیستگاه اصلی تترا سیلور تیپ، کشور برزیل است. سیلور تیپ با نام های علمی Hasemania nana، Hasemania melanura و Memigrammus nanus شناخته می شود. سیلور تیپ ماهی بسیار فعالی است و دارای رنگ بندی زیبایی می باشد. جنس ماده این ماهی دارای رنگ نقره ای و جنس نر دارای رنگ زرد و مسی است. همچنین نوار سیاه رنگ نسبتا پهنی بر روی دم ماهی به صورت افقی قرار دارد. باله ها زرد رنگ هستند و انتهای آن ها به رنگ سفید است. رنگ بندی این ماهی زمانی بهتر به چشم می آید که در شرایط بدون استرس نگهداری شود، شرایط تغذیه با کیفیتی داشته باشد و همچنین در زمان تخمریزی نیز رنگ زیبایی به خود می گیرد.

تترا سیلور تیپ تا 2.5 سانتی متر رشد می کند و در دسته ماهیان کوچک گیاهخوار قرار می گیرد. طول عمر این ماهی 5 سال است. دمای مناسب جهت نگهداری سیلور تیپ 22 تا 28 درجه سانتی گراد و پی هاش 6.0 الی 8.0 می باشد. سیلور تیپ نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد. به همین دلیل آکواریوم گیاهی مناسب این ماهی است تا ماهی در سایه برگ ها و گیاهان قرار بگیرد. وجود فضای باز و همچنین فضاهایی برای پنهان شدن و کاهش استرس، در آکواریوم این ماهی توصیه می شود. مانند سایر گونه های تترا، نگهداری این ماهی به صورت گروهی و در دسته های حداقل 6 عددی توصیه می شود.

تغذیه این ماهی شامل انوع غذاهای خشک مخصوص ماهیان گیاهخوار می باشد.

جهت تکثیر این ماهی در درجه اول باید نور آکواریوم را کاهش داد. با توجه به رنگبندی این ماهی، تشخیص جنسیت بسیار ساده می باشد. جنس نر این ماهی زرد رنگ و جنس ماده نقره ای رنگ است. قبل از انجام تخمریزی، مولدین را به مدت یک هفته به صورت جدا از هم نگهداری نمایید و آن ها را با انوع غذاهای با کیفیت به خوبی تغذیه کنید. سپس آن ها را همزمان به آکواریوم تکثیر که باید دارای گیاهان پهن برگ باشد منتقل نمایید. تخم این ماهی حالت چسبندگی دارد و بر روی برگ های پهن گیاهان قرار می گیرد. پس از اتمام تخمریزی، والدین را از آکواریوم تکثیر خارج کنید. لارو ها پس از دو روز از تخم خارج می شوند و تا چند روز کیسه زرده خود را جهت تغذیه به همراه دارند. پس از جذب کامل کیسه زرده لازم است که لارو ها با نوزاد میگوی آرتمیا تغذیه شوند. با بزرگتر شدن نوزادان، می توان آن ها را با غذاهای خشک پودر شده تغذیه کرد.

تترا سیلور تیپ در برخی موارد پرخاشگر می شود و به نوک باله های سایر ماهی ها و همچنین سایر هم نوعان خود صدمه وارد می کند. به همین دلیل توصیه می شود که این ماهی به همراه سایر گونه های تترا بزرگتر از خود مانند تترا بوینس آیرس، تترا جواهر و تترا دم قرمز آینه ای (تترا کلمبیایی)، نگهداری شود. نگهداری این ماهی در کنار سایر ماهیان گیاهخوار کوچک مانند گوپی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. همچنین تترا سیلور تیپ با ماهیانی نظیر کریدوراس، مولی، پلاتی، دم شمشیری و زبرا دانیو سازگاری دارد.

تترا سیلور تیپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *