کت فیش لئوپارد (Leopard Catfish)

گربه ماهی لئوپارد با نام کت فیش پرونو نیز شناخته می شود و نام لاتین آن به صورت Perrunichthys Perruno نوشته می شود. زیستگاه طبیعی این ماهی ونزوئلا و کلمبیا در دریاچه های ماراکایبو و ریونگرو است. این ماهی دارای بدنی کشیده به همراه باله های چنگال مانند و سر و دهانی پهن است. همچنین فک بالایی مقداری جلوتر از فک پایینی قرار دارد. کت فیش لئوپارد دارای چهار سیبیلک می باشد. دو سیبیلک کوتاه تر که بر روی فک پایینی قرار گرفته اند و دو سبیلک بلندتر که بر روی فک بالایی قرار دارند. اندازه سیبیلک های بالایی در ماهی بالغ به حدی بلند می شود که تا باله های پشتی ماهی امتداد می یابد. بدن این ماهی به رنگ قهوه ای شکلاتی است که نوار ها و علائمی با رنگ روشن تر بر روی آن قرار گرفته اند.

نگهداری از این ماهی در آکواریوم های مخصوص ماهیان استوایی امکان پذیر است. اما با توجه به رشد و اندازه بزرگ این ماهی که تا 56 سانتی متر می رسد، نگهداری از آن در آکواریوم های بزرگ و دارای اندازه حداقل 600 لیتر توصیه می شود. نگهداری از این ماهی با سایر هم نوعان خود بهترین حالت ممکن برای رشد و شادابی این ماهی را تامین می کند. در نظر داشته باشید که گربه ماهی پرونو به هیچ وجه با ماهیان کوچک تر از خود در یک آکواریوم قرار نگیرد. همچنین نگهداری از این ماهی در کنار ماهی اسکار و برخی از گربه ماهیان درشت در آکواریوم های بزرگ امکان پذیر است.

دمای 22 تا 27 درجه سانتی گراد، پی هاش 6.0 الی 7.2 و سختی آب زیر 18 درجه برای این ماهی مناسب است. کتفیش لئوپارد با توجه به جثه بزرگ خود، عمر نسبتا زیادی نیز دارد و تا 20 سال عمر می کند.

تغذیه این ماهی در طبیعت توسط ماهی ها، کرم ها، سخت پوستان و هر آن چه که اندازه دهن این ماهی باشد، تامین می شود. در شرایط آکواریوم می توان این ماهی را با ماهی های کوچک منجمد، قرص های مخصوص کت فیش و انواع غذاهای بسته بندی زیر آبی تغذیه نمود.

perruno

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *