شن آکواریوم یا بستر آکواریوم

شن آکواریوم و یا بستر انتهای آکواریوم یکی از عوامل مهم در راه اندازی و نگهداری صحیح یک آکواریوم است که انتخاب درست آن علاوه بر ایجاد زیبایی، به سلامت آکواریوم و جانداران درون آن نیز کمک می کند.

برای انتخاب بستر مناسب توجه به نکات زیر دارای اهمیت فراوان است.

اندازه ذرات تشکیل دهنده ی بستر آکواریوم:

استاندارد اندازه قطر ذرات بین ۳ تا ۸ میلی متر می باشد. قطر کمتر از ۳ میلی متر موجب فشرده شدن و از بین رفتن ریشه ی گیاه و همچنین قطر بیشتر از ۸ میلی متر نیز مانع رشد ریشه ی گیاهان می شود.

ضخامت لایه بستر آکواریوم:

در صورتی که از گیاه طبیعی در آکواریوم استفاده شود، ضخامت لایه بستر آکواریوم باید حداقل ۵ سانتی متر باشد تا فضای کافی برای رشد ریشه گیاه فراهم باشد. اما در صورتی که شن فقط جنبه تزئینی داشته باشد، ضخامت لایه متناسب با اندازه و ارتفاع آکواریوم جهت زیبایی می تواند متغیر باشد.

جنس مواد تشکیل دهنده ی بستر آکواریوم:

شن رودخانه به همراه بستر خاک در صورت وجود گیاه طبیعی، بهترین گزینه است. در نظر داشته باشید که ذرات مرجانی و صدف های خرد شده موجب افزایش پی هاش آب می گردند و استفاده صرف از این مواد برای بستر آکواریوم صحیح نیست.

امروزه انواع شن های بستر آکواریوم در رنگ های متفاوت در بازار موجود می باشند که با توجه به چیدمان آکواریوم و ماهی های موجود، انتخاب های فراوانی جهت خرید شن وجود دارد.

نحوه ی قرارگیری لایه ی بستر آکواریوم:

این مورد تنها به آکواریوم های گیاهی مربوط می شود که استفاده از چند نوع بستر و خاک در آن ها الزامی است و ترتیب چیدمان لایه ها بر روی یکدیگر حائز اهمیت است.

aqua 1 aqua3 aquarium-substrate 23

لطفا جهت مشاهده انواع شن و خاک بستر آکواریوم به صفحه فروشگاه مراجعه نمایید

انتقال به صفحه فروشگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *