پنسل فیش طلائی (Golden Pencil Fish)

پنسل فیش طلائی دارای بدنی طلائی رنگ می باشد. قسمت های چسبیده به دم و باله ها قرمز رنگ هستند و همچنین دو خط افقی سیاه رنگ بر روی بدن این ماهی کشیده شده است. این ماهی برای اولین بار در سال 1872 میلادی در آمریکای جنوبی مشاهده گردید.

اندازه ی این ماهی حداکثر تا 6.5 سانتی متر می رسد و تا ۵ سال عمر می کند. دمای ۲۲ تا ۲۷ درجه سانتی گراد و پی هاش ۵٫۷ تا ۷٫۰ و سختی آب ۳ تا ۱۰ برای این ماهی مناسب است.

پنسل فیش در دسته ماهیان نسبتا حساس قرار می گیرد و تغییرات محیط و دما تاثیرات شدیدی بر سلامت این ماهی می گذارد. به همین جهت  نگهداری از آن در آکواریوم نیاز به مقداری تجربه دارد.

پنسیل فیش ماهی پر تحرکی است و اقلب در قسمت های بالایی آکواریوم شنا می کند. همچنین به پریدن به بیرون از آب علاقه نشان می دهد. به همین جهت استفاده از درپوش برای آکواریوم این ماهی الزامی است. نور کمتر در آکواریوم موجب می شود تا این ماهی رفتار آرام تری داشته باشد. نگهداری این ماهی در دسته های ۶ تایی به بالا زیبایی خاصی به آکواریوم می بخشد. توصیه می شود که تعداد ماده ها از نر ها بیشتر باشد تا درگیری بین نر ها کمتر مشاهده گردد و همچنین استرس ماده ها نیز کاهش یابد.

تشخیص جنسیت این ماهی از روی رنگ بدن به سادگی امکان پذیر است. جنس نر دارای رنگ بندی زیبا تر و درخشان تری نسبت به جنس ماده است. همچنین لکه ی سفید مایل به نقره ای بر روی باله ی پشتی ماهی نر وجود دارد که در ماده ها قابل مشاهده نیست.

برای تکثیر این ماهی، جفت ماهی های بالغ را به یک آکواریوم کوچک دارای گیاه انتقال دهید. دمای مناسب جهت تخمریزی ۲۳ ذرجه سانتی گراد، پی هاش ۶٫۷ و سختی ۲ می باشد. همچنین از نور ملایم استفاده کنید چرا که این ماهی به نور حساس می باشد. قبل از انجام تخمریزی لازم است که ماهی ها به مدت یک هفته تا ده روز با انواع غذاهای مقوی تغذیه شوند. در زمان تخمریزی، ماده بین ۲۵ تا ۳۰ تخم می گذارد. پس از تخمریزی لازم است که والدین از آکواریوم خارج شوند و آکواریوم تاریک گردد. لارو ها پس از ۳۵ ساعت از تخم خارج شده و پس از ۳ تا ۴ روز در اکواریوم پراکنده می شوند. در این زمان لازم است که با نوزاد میگوی آرتمیا تغذیه شوند.

این ماهی در طبیعت از زئوپلانکتون ها و بی مهرگان بسیار کوچک تغذیه می کند. اما در آکواریوم می توان این ماهی را با انواع غذاهای خشک آماده تغذیه نمود و حساسیت غذایی خاصی برای این ماهی وجود ندارد.

پنسل فیش ماهی ای صلح جو است و خطری برای سایر ماهی های آکواریوم ایجاد نمی کند. اما توصیه می شود که با ماهی های اندازه ی خود نگهداری گردد تا دچار سوء تغذیه نشود.

پنسل فیش طلائی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *