بیماری کاهش وزن و غیر طبیعی بودن ظاهر ماهی

ممکن است توضیحات بسیار مختلفی برای کاهش وزن ماهیان وجود داشته باشد. کاهش وزن ممکن است با مدفوع غیر طبیعی و در برخی موارد با تغییر رنگ و تیره تر شدن ماهی همراه شود. معمولاً اینها اولین نشانه هایی می باشند که شما متوجه آن خواهید شد.ا

اگر برای یک دوره طولانی ماهی شما سالم به نظر می رسد اما مدفوع ماهی رشته ای، بلند و باریک و سفید رنگ است، می تواند نشانه آلوده شدن ماهی شما با یکی از انگل Hexamita، Spironucleus و یا دیگر تاژکداران است.

هر یک از این شرایط می تواند نشانه ای از مشکلات گوارشی باشد. علائم و احتمالات بروز این مسئله به صورت زیر ارائه می شود:

پایین بودن اشتهایی ماهی به دلایل رقابت با ماهیان بزرگتر و قوی تر. محیط جدید و نامناسب و یا غذای نا مناسب و بی کیفیت.نامناسب بودن پارامتر های فیزیکی و شیمیایی آب نظیر دما و pH نامناسب وجود آمونیاک، نیتریت، نیترات، مواد سمی و یا کمبود اکسیژن. وجود ببماری های مزمن همچون داشتن سرطان، نقص عضو و یا بیماری های ژنتیکی.

عوامل خارجی و یا پایین بودن کیفیت آب به راحتی قابل تشخیص و بر طرف کردن هستند. این دلایل باعث بروز استرس در ماهی و به همین دلیل عدم تمایل آن به غذا خوردن شده، پس لازم است ابتدا محیط را برای زندگی مناسب ماهی اصلاح کنید. برای مثال می توانید با تغییر دکوراسیون داخلی آکواریوم ابتدا مکان های مناسبی را برای مخفی شدن ماهیان خود در نظر بگیرید. مطمئن شوید که ماهیان کوچکتر و ضعیف تر غذای کافی و مناسب را دریافت می کنند و یا به صورت اختصاصی آنها را تغذیه کنید. پارامترهای آب را بررسی کرده و به میزان لازم تعویض آب انجام دهید تا از وضعیت شیمیایی و فیزیکی آب مطمئن شوید. برای کنترل اولیه می توانید پارامتر های آب مثل دما، pH، آمونیاک، نیتریت، نیترات را بررسی کنید و برای کنترل کامل تر می توانید از عملکرد بخاری (هیتر) و دیگر المان های فیلتراسیون و همچنین پارامتر های آبی که برای تعویض آب از آن استفاده می کنید مطمئن شوید.

اگر ماهیان قلمرو طلب در آکواریوم خود دارید بهتر است آنها را به آکواریوم دیگری انتقال دهید.

اگر به موقع وارد عمل نشوید و اندام های داخلی ماهیان شما آسیب ببیند، دیگر نمی توانید ماهی خود را نجات دهید.

انگل ها معمولا از تخم یا سیست برای تکثیر استفاده می کنند که در این مرحله از زندگی خود توسط داروها به سادگی قابل از بین رفتن نیستند. حتی اگر انگل های بالغ به کمک دارو از بین بروند دوباره تخم ها و سیست ها باز شده و اینبار با انگل هایی مواجه خواهید بود که مقاومت بیشتری نسبت به دارو از خود نشان می دهند. به همین دلیل است که اصولا دوره های درمانی برای مدتی بیشتر از زمان درمان شدن ماهیان ادامه داده می شود و لازم است دوز مصرفی مرتب و به اندازه به آب اضافه شود تا از حذف تمامی انگل ها در تانک خود مطمئن شوید.

اگر یکی از ماهیان شما نشانه هایی از وجود انگل ها را از خود نشان می دهد می توان شرط بست که در حال حاضر تمامی ماهیان شما درگیر هستند حتی اگر نشانه های مشخص بیماری را از خود نشان نمی دهند.

اگر ماهیان شما توسط یکی از تاژکداران آلوده شده باشد می توانید از مترونیدازول برای شروع فرایند درمان استفاده کنید. بعد از یک هفته برای مبارزه با انگل های دیگر می توانید از Fluke Tabs (مترجم: پیشنهاد نمی شود.)، فلوبندازول (Flubendazole) و یا داروی ضد انگل پرازیکوانتل استفاده کنید. این درمان ها برای ماهیانی که دچار برخی از انگل های پوستی و خارجی مثل Oodinium هستند جواب نمی دهد. اگر درمان های آورده شده موثر نبود می توانید با افزایش دما از شر برخی از انگل های تک یاخته ای بر روی پوست و آبشش ماهی ها خلاص شوید. این نوع انگل ها در برخی از موارد باعث کاهش وزن شده بدون اینکه نشانه و یا جراحتی بر روی سطح پوست ایجاد کنند. به یاد داشته باشید که ممکن است ماهی شما به چند نوع انگل مختلف آلوده شده باشد که در این صورت باید از داروهایی با دامنه تاثیر بر روی باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها و دیگر انگل ها استفاده کنید.

بیماری لاغر شدن ماهی

منبع: سایت خانه آبزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *