ماهی چهار چشم (Four-Eyed Fish)

ماهی چهارچشم یکی از مخلوقات فوق العاده است. مردمک چشم این ماهی به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم شده است. این ویژگی به ماهی این امکان را می دهد که همزمان قادر به مشاهده ی سطح آب و عمق آب باشد. ماهی چهارچشم قادر به تغذیه از سطح آب و کف آب می باشد. همچنین از خطرات و ماهی های مهاجم به سرعت آگاهی پیدا می کند. ماهی چهارچشم بومی آب های قاره ی آمریکا از ونزوئلا تا برزیل می باشد.

این ماهی موجودی صلح جو است و نگهداری آن در دسته های پنج تا شش عددی در کنار سایر همنوعان توصیه می شود. ماهی چهار چشم را می توان در دسته ی ماهی های لب شور قرار داد. به همین دلیل این ماهی با ماهی هایی همچون ماهی تیرانداز و پوفر همزیستی پیدا می کند. نگهداری این ماهی در کنار مولی نیز معمول است. نگهداری از این ماهی چندان ساده نیست. چرا که ماهی چهارچشم نسبت به بیماری های پوستی بسیار حساس است. وجود درپوش بر روی آکواریوم این ماهی الزامی است. زیرا ماهی چهارچشم علاقه ی زیادی به بیرون پریدن از آب نشان می دهد.

آکواریومی با حداقل حجم 200 لیتر امکان رشد مناسبی را برای این ماهی فراهم می کند. دمای 23 تا 29 درجه ی سانتی گراد و پی هاش 7.0 تا 8.5 برای ماهی چهارچشم مناسب است. بهترین است که آب آکواریومی این ماهی مقداری نمک داشته باشد. زیرا همان طور که اشاره شد این ماهی از دسته ماهیان لب شور است.

ماهی چهارچشم از دسته ماهیان زنده زاست. در آکواریوم این ماهی باید سطوح صافی در ارتفاع بالا قرار داشته باشند. چرا که این ماهی بیشتر اوقات در سطح آب شنا می کند و در همان سطح نیز زایمان می کند. تغذیه ی این ماهی با غذاهای بسته بندی مخصوص ماهیان گیاهخوار امکان پذیر است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *