زایشگاه ماهی

از زایشگاه جهت زایمان ماهی های زنده زا استفاده می شود. زیرا این ماهی ها در اکثر موارد نوزادان خود را می خورند. خورده شدن نوزادان ممکن است توسط سایر ماهی های موجود در آکواریوم و حتی خود ماهی مولد انجام پذیرد. بنابراین باید ماهی ماده مولد را در زمان زایمان از سایر ماهی ها جدا کرد. برای این منظور استفاده از زایشگاه بهترین راه ممکن است.

در برخی موارد با انتقال ماهی مولد به درون زایشگاه، به ماهی استرس وارد شده و ممکن است زایمان مدتی به تعویق بیفتد. بهتر است مدت نگهداری مولد درون زایشگاه بیش از یک هفته نباشد. همچنین توصیه می شود که در این زمان به ماهی غذا داده نشود. به همین جهت تشخیص زمان مناسب جهت انتقال ماهی به درون زایشگاه بسیار حائز اهمیت است. در اکثر ماهیان زنده زا، در زمان زایمان، شکم ماده متورم شده و خال زیر شکم پر رنگ تر می شود. در این زمان ماهی ماده حرکات عمودی در جلوی شیشه آکواریوم خواهد داشت و نهایتا در زمان زایمان، گوشه گیر خواهد شد.

ماهیانی همچون گوپی، پلاتی، دم شمشیری و مولی از دسته ماهیان زنده زا هستند که جهت حفظ درصد بالای نوزادان، استفاده از ظرف زایشگاه توصیه می شود. لازم به ذکر است که در آکواریوم هایی که پوشش گیاهی بالایی دارند نیز درصد بالایی از نوزادان می توانند زنده بمانند و به سن بلوغ خود برسند.

پس از اتمام زایمان ماهی ماده را از زایشگاه خارج کرده و به درون آکواریوم اصلی بازگردانید. همچنین نوزادان را به فضای بزرگتری انتقال دهید تا رشد مناسبی داشته باشند.

زایشگاه ماهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *