تزئین و چیدمان آکواریوم (Aquarium Decor)

تزئین آکواریوم یکی از عوامل مهم در زیبایی آکواریوم است. چیدمان آکواریوم وابسته به نوع ماهی هایی است که در آن نگهداری می شود. با توجه به این موضوع می توان آکواریوم ها را به سه دسته ی آکواریوم های گیاهی، آکواریوم ماهیان گوشتخوار و آکواریوم آب شور تقسیم نمود.

در تزئین آکواریوم های گیاهی، گیاهان طبیعی نقش اصلی را ایفا می کنند. برای چیدمان چنین آکواریوم هایی از گیاهان بلند در قسمت پشتی آکواریوم و در بخش پس زمینه و از گیاهان کوتاه تر در قسمت های جلویی استفاده می شود. در این آکواریوم از ماهیان کوچک گیاهخوار مانند گوپی استفاده می شود. آکواریوم ماهی دیسکس نیز چنین چیدمانی دارد.

بر خلاف آکواریوم های گیاهی، وجود گیاه طبیعی در آکواریوم ماهیان گوشتخوار امری غیر طبیعی است. چرا که ماهیان گوشتخوار به تخریب گیاهان خواهند پرداخت. در چنین آکواریوم هایی از تکه های سنگ و چوب در تزئین آکواریوم استفاده می شود. آکواریوم سیچلایدهای آفریقایی یکی از زیباترین آکواریوم هایی است که می تواند چنین چیدمانی داشته باشد. برخی برای تزئین آکواریوم های ماهیان گوشتخوار از گیاهان مصنوعی استفاده می کنند که این امر خوشایند ماهیان آکواریوم نیست. در چنین حالتی ماهیان سعی می کنند تا گیاهان را از ریشه بیرون بیاورند.

در تزئین آکواریوم های آب شور از صخره های دریایی و همچنین مرجان استفاده می شود. چنین آکواریوم هایی باید فضایی مانند فضای اقیانوس را داشته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *