پیکاک باس (Peacock Bass)

پیکاک باس از جمله سیچلاید های رودخانه ی ریونگرو در برزیل است. این ماهی با نام های پیکاک، پیکاک پروانه ای و نقطه چشمی نیز شناخته می شود. پیکاک دارای بدنی بلند و کشیده و باله ی پشتی ضخیمی است. این ماهی دهانی بزرگ دارد که آرواره ی پایینی جلوتر از آرواره ی بالایی قرار دارد. پیکاک دارای یک نقطه ی بزرگ در وسط دم است. این نقطه به رنگ سیاه است که نواری طلائی در اطراف آن دیده می شود. بدن پیکاک به رنگ زیتونی است که سه نوار تیره تر به طور عمودی بر روی آن قرار گرفته اند.

پیکاک به آکواریومی با حداقل حجم 70 گالن دارای تخته سنگ هایی جهت پنهان شدن و تخته سنگ هایی صاف برای تخمریزی نیاز دارد. چیدن گیاهان در دور تا دور آکواریوم این ماهی موجب کاهش استرس ماهی می شود. نگهداری از پیکاک تنها در زمان نوجوانی این ماهی امکان پذیر است. چرا که پیکاک های مسن دارای اندازه ی بزرگی هستند. دمای 23.5 تا 27 درجه ی سانتی گراد برای پیکاک مناسب است. این ماهی نسبت به پی هاش آب سختگیر نیست.

پیکاک های مسن تر نر دارای یک برآمدگی بر روی پشت می باشند. در سایر موارد تشخیص جنسیت تنها در زمان جفتگیری امکان پذیر است. تخمریزی موفق این ماهی در آکواریوم تا به حال گزارش نشده است. اما در طبیعت تخمریزی در دمای 26 تا 27.5 درجه ی سانتی گراد در قسمت های کم عمق آب انجام می پذیرد. ماهی ماده تا 10000عدد تخم تولید می کند. والدین به مدت یک ماه از نوزادان مراقبت می کنند.

پیکاک از دسته ی ماهیان گوشتخوار است و باید آن را با ماهی های زنده و کرم خاکی تغذیه نمود. غذاهای خشک مخصوص سیچلاید نیز برای پیکاک مناسب است.

پیکاک با سیچلایدهای آمریکای جنوبی مانند اسکار و میداس سازگاری دارد.

ترجمه: سعید عالی پور

 

مطالب مرتبط: سیچلایدهای آمریکا ، سیچلاید پروکسیموس ، تگزاس سبز ، سیچلاید افرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *