سیچلاید رنگین کمانی (Rainbow Cichlid)

سیچلاید رنگین کمانی توانایی تغییر دادن رنگ خود را در شرایط مختلف دارا می باشد. رنگ اصلی بدن ماهی به رنگ لیمویی تا طلائی است. دارای یک سری نقطه ی سیاه به صورت افقی از پشت چشم تا دم است. در زمان جفتگیری و تولید مثل، سیچلاید رنگین کمانی زیبا ترین رنگ خود را نمایان می کند. در این زمان بخشی از بدن ماهی به رنگ آبی تبدیل می شود. زیستگاه این ماهی رودخانه های مرکزی قاره ی آمریکا است.

سیچلاید رنگین کمانی به آکواریومی با حداقل حجم 50 گالن به همراه تخته سنگ و تزیینات چوبی نیاز دارد. تخته سنگ و تکه های چوب فضاهایی را برای پنهان شدن ماهی فراهم می کنند. گیاهان آکواریوم این ماهی باید ریشه های مقاومی داشته باشند و همچنین اطراف ریشه های آن ها با تکه های سنگ پوشانده و محافظت شود. سیچلاید رنگین کمانی برخلاف سایر سیچلاید ها به ایجاد حفره در کف آکواریوم علاقه ی چندانی ندارد. به همین دلیل گیاهان آکواریوم این ماهی از امنیت نسبتا” خوبی برخوردارند. سیچلاید رنگین کمانی در قلمرو خود و به خصوص در زمان جفتگیری بسیار خشونت طلب می باشد. دمای 22 تا 25 درجه ی سانتی گراد و پی هاش 6.5 تا 8 برای این ماهی مناسب است.

تشخیص جنسیت در سیچلاید رنگین کمانی کار دشواری است. به هر صورت در سن مشابه، ماهی نر دارای بدنی بزرگتر و کشیده تر است و لوله ی بلندتری نسبت به لوله ی ماهی ماده دارد. پی هاش در حدود 7 و دمای 26 تا 27 درجه ی سانتی گراد محرک جفت ماهی برای تخمریزی است. ماهی ماده در هر دوره تخمریزی در حدود 600 تا 1000 عدد تخم بر روی یک سطح صاف می ریزد. ماهی ماده به وسیله ی باله های خود آب را در میان تخم ها به جریان می اندازد تا آن ها را تمیز نگاه دارد. والدین از لارو ها مراقبت می نمایند اما ممکن است که در دوره ی مراقبت تعدادی از لارو ها را بخورند. در صورتی که والدین احساس خطر کنند لارو ها را به درون حفره ای انتقال می دهند تا بهتر بتوانند از آن ها مراقبت نمایند.

سیچلاید رنگین کمانی موجودی همه چیز خوار است و باید با انواع غذاهای خشک و منجمد تغذیه شود. غداهایی مانند کرم خونی منجمد و خشک و همچنین پلانکتون دریایی برای این ماهی مناسبند.

سیچلاید رنگین کمانی با ماهی هایی با اندازه ی متوسط همچون پرت، سیچلاید زندانی و سیچلاید دهان آتشی سازگاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *