سیچلاید سالوینی (Salvini Cichlid)

سیچلاید سالوینی با نام های سیچلاید سه رنگ و سیچلاید شکم زرد نیز شناخته می شود. سالوینی بومی جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی است. این ماهی دارای بدنی زرد به همراه تعدادی خال از پشت چشم تا دم است. باله های این ماهی دارای رنگ فیروزه ای درخشانی هستند. مشخصه ی دیگر سیچلاید سالوینی چهار خط افقی بر روی سر ماهی است.

سیچلاید سالوینی به آکواریومی با حداقل حجم ۵۰ گالن به همراه تخته سنگ و تزیینات چوبی نیاز دارد. تخته سنگ و تکه های چوب فضاهایی را برای پنهان شدن ماهی فراهم می کنند. گیاهان آکواریوم این ماهی باید ریشه های مقاومی داشته باشند و همچنین اطراف ریشه های آن ها با تکه های سنگ پوشانده و محافظت شود. سیچلاید سالوینی برخلاف سایر سیچلاید ها به ایجاد حفره در کف آکواریوم علاقه ی چندانی ندارد. به همین دلیل گیاهان آکواریوم این ماهی از امنیت نسبتا” خوبی برخوردارند. سالوینی با سیچلایدهای مهاجم کوچک تر از خود نیز سازگاری دارد. اما در زمان جفتگیری ممکن به آن ها صدمه وارد کند. دمای ۲۲ تا ۲۵ درجه ی سانتی گراد و پی هاش ۷٫۰ تا ۸٫۰ برای این ماهی مناسب است.

تشخیص جنسیت از روی لوله ی جفتگیری امکان پذیر است. سیچلایدهای سالوینی والدین خوبی برای فرزندان خود هستند و هر دو با هم از نوزادان مراقبت می نمایند. ماهی ماده پس از تمیز کردن یک سطح صاف درون آکواریوم، بر روی آن تخمریزی می نماید. ماهی های ماده با توجه به اندازه ی خود در هر بار تخمریزی تا ۵۰۰ عدد تخم تولید می کنند.

سیچلاید سالوینی موجودی همه چیز خوار است و باید با انواع غذاهای خشک و منجمد تغذیه شود. غداهایی مانند کرم خونی منجمد و خشک و همچنین پلانکتون دریایی برای این ماهی مناسبند.

سیچلاید سالوینی با سایر سیچلاید های آمریکای جنوبی و انواع کتفیش ها سازگاری دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *