سیچلاید پنج خط (Tretocephalus Cichlid)

زیستگاه سیچلاید پنج خط دریاچه ی نانگانیکا در آفریقا است. ظاهر این ماهی شباهت زیادی به ماهی فرونتوزا دارد. اما این ماهی تنها پنج خط بر روی بدن دارد. به دلیل این شباهت، این ماهی به فرونتوزای فقرا هم مشهور شده است.

آکواریومی دارای تخته سنگ های فراوان همراه با کف ماسه ای برای این ماهی مناسب است. ایجاد مکان هایی همانند غار در آکواریوم برای این ماهی اهمیت بسیاری دارد. دمای ۲۲ تا ۲۸ درجه ی سانتی گراد و پی هاش ۷٫۸ تا ۹ برای این ماهی مناسب است.

سیچلاید پنج خط در حفره ها و غارهای موجود در آکواریوم تخمریزی می نماید. به همین دلیل تکثیر این ماهی از سایر گونه های سیچلاید دشوارتر است. پس از این که ماهی ماده در غار تخمریزی نمود، به مدت ۲ تا ۳ روز از تخم ها مراقبت می نماید تا لاروها از تخم خارج شوند. پس از خروج لاروها از تخم نیز ماهی ماده تا مدتی از آن ها مراقبت می نماید. لاروها را با نوزاد میگوی آب شور و پس از مدتی با غذاهای خشک کوچک تغذیه نمایید.

رژیم غذایی این ماهی باید شامل غذاهای پروتئینی و غذاهای گیاهی باشد. غذاهایی مانند میگوی آب شور، جلبک، کرم خونی و غذاهای خشک بسته بندی شده برای این ماهی مناسب است.

سیچلاید پنج خط با سایر سیچلاید های آفریقایی و گربه ماهیان آفریقایی سازگاری دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *