سیچلاید دوبوسی (tropheus duboisi)

سیچلاید دوبوسی بومی دریاچه ی تانگانیکا در آفریقا است. ماهی های بالغ دارای پوستی سیاه همراه با یک نوار زرد در میان آن هستند. نکته ی قابل توجه در سیچلاید دوبوسی این است که ماهیان غیر بالغ دارای تفاوت در شکل ظاهری با ماهیان بالغ هستند. ماهی های نابالغ دارای رنگ سیاه با خال های سفید پراکنده بر روی آن هستند.

آکواریومی با تکه های سنگ و پوشانده شده با سنگ های ریز در کف برای این ماهی مناسب است. وجود گیاه در آکواریوم این ماهی توصیه نمی شود. چرا که سیچلاید ها به گیاهان صدمه وارد می کنند. دمای ۲۲ تا ۲۸ درجه ی سانتی گراد و پی هاش ۷٫۵ تا ۸٫۵ برای این ماهی مناسب است. لازم به ذکر است که سیچلاید دوبوسی از مانند اکثر سیچلاید های دریاچه ی تانگانیکا، ماهی گران قیمت و کمیابی است.

برای تکثیر این ماهی لازم است که یک نر با ۳ یا ۴ ماده در یک آکواریوم نگهداری شود تا ماهی نر جفت خود را انتخاب نماید. تشخیص جنسیت در این ماهی کار آسانی نیست. ماهی نر بالغ دارای نوار پهن تری بر روی بدن نسبت به ماهی ماده است. همچنین ماهی ماده پوزه ی گردتری نسبت به ماهی نر دارد. سیچلاید دوبوسی از جمله ماهیان دهان پرور است که نوزادان خود را در دهان نگهداری می نماید.

سیچلاید دوبوسی مانند سایر سیچلاید ها ماهی پرخاشگری است و بهتر است که با سایر هم نوعان خود در یک آکواریوم نگهداری شود. برای تغذیه ی این ماهی می توان از انواع غذاهای خشک و منجمد مناسب برای سیچلاید ها استفاده نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *