پرورش سیچلاید جوئل (Jewel fish Breeding)

سیچلاید جوئل یا جوئل فیش از جمله سیچلایدهای آفریقایی است که تکثیر آن نسبتا” آسان است. این ماهی بر خلاف اکثر سیچلایدهای آفریقایی، دهان پرور نیست و لاروها را در درون دهان خود نگهداری نمی کند.

آکواریومی که برای تولید مثل این ماهی در نظر گرفته می شود باید دارای مشخصات زیر باشد:

آکواریوم خالی از سنگ در کف باشد.

یک عدد کوزه ی سفالی درون آن قرار بگیرد.

از فیلترهای اسفنجی با فشار هوای پایین برای تصفیه ی آب استفاده شود.

تشخیص جنسیت در سیچلاید جوئل کار دشواری است و معمولا” نر ها در گروه مشخص می شوند. اما با این وجود ماهیان ماده شکم بزرگتری نسبت به ماهی نر دارند و همچنین شکستگی بر روی سر ماهی نر بیشتر از ماهی ماده است.

برای شروع ابتدا ماهی نر را به آکواریوم معرفی کنید و او را به تنهایی در آکواریوم تولید مثل رها کنید. پس از دو روز ماهی ماده را در کنار ماهی نر قرار دهید. در صورتی که ماهی ماده نیز در این دو روز تنها بوده باشد جفتگیری آسان تر صورت می پذیرد. پس از قرار گرفتن جفت ماهی در کنار هم، در صورت آماده بودن ماهی ها، تخمریزی انجام می گیرد. ماهی ماده درون کوزه ی سفالی تخمریزی کرده و ماهی نر تخم ها را بارور می کند. در صورتی که ماهی ها احساس امنیت نسبت به مکان اولیه ی تخمریزی نداشته باشند، تخم ها را با دهان خود به مکانی دیگر منتقل می کنند. کمتر دیده شده است که ماهیان جوئل پس از نخمریزی به تخم های خود صدمه وارد کنند یا آن ها را بخورند. تخم ها بسیار ریز هستند و در ابتدا رنگ روشنی دارند. پس از گذشت ۲ روز رنگ تخم ها تیره می شود و در روز سوم لاروها به تدریج از تخم خارج می شوند. لاروها در ابتدا قدرت شنا کردن را ندارند و درون همان کوزه می مانند. در این زمان والدین به شدت مراقب آن ها هستند و در صورت خارج شدن آن ها از کوزه، مجددا” آن ها را به کوزه باز می گردانند.لاروها ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از خروج از تخم قادر به شنا کردن خواهند بود و به صورت گله ای به همراه والدین خود در آکواریوم شنا می کنند. در این زمان باید آن ها را با غذاهای بسیار ریز و پودر شده تغذیه نمود.

مراقبت والدین از فرزندان ادامه پیدا می کند تا زمانی که ماهی ماده مجددا” باردار شود. معمولا” بارداری مجدد ماهی ماده ۴ هفته پس از تخمریزی قبلی می باشد. به همین دلیل بهتر است که والدین را بین هفته ی دوم و سوم از آکواریوم خارج نمایید. خارج کردن والدین زودتر از این زمان توصیه نمی شود. چرا که به علت جوان بودن لاروها تلفات بالا خواهد رفت.

نوزادان پس از تقریبا” ۲ ماه رنگ پیدا می کنند و به مقاومت بدنی بالایی می رسند.

در پرورش سیچلاید جوئل تصاویر زیبایی از عشق والدین به فرزندان دیده می شود. والدین در هنگام شنای نوزادان به دقت مراقب آن ها هستند و در صورت خارج شدن از گله، آن ها را به گله باز می گردانند. در برخی مواقع والدین غذاهای درشت را خرد کرده و آن ها را برای تغذیه ی نورادان در آب رها می کنند. در هنگام شب نوزادان را در گوشه ای از آکواریوم جمع می کنند و … .

نوشته: سعید عالی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *